День єднання України
16 лютого українці відзначають досить молоде державне свято - День єднання. Його заснував президент Володимир Зеленський 2022-го на тлі попереджень про можливе повномасштабне вторгнення в нашу країну.
Взимку 2022 року розвідки західних союзників попереджали Україну про можливе вторгнення РФ і навіть вказували дату - 16 лютого. Ніхто не хотів вірити в таке жахливе майбутнє - країна продовжувала жити своїм життям і турботами. Водночас народ був схвильований небезпечними перспективами. Для підняття духу та, щоб зменшити психологічний тиск у суспільстві, глава держави встановив нове свято, покликане нагадати, що сила та міць українців саме в єднанні. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання 16 лютого.
День єднання є молодим святом. Цього року ми святкуємо його лише вчетверте. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу - показати усьому світові, що ми сьогодні - як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє.
16 лютого в українських містах і селищах підіймають державний прапор і виконують гімн. Приєднатися до святкування можна, одягнувши вишиванку, прикріпивши синьо-жовту стрічку або ж підтримати донатом тих, хто зараз бореться за нашу свободу та мир на фронті.
День державного герба України
19 лютого День державного герба України. У цей самий день 33 роки тому український парламент затвердив тризуб одним із символів нашої держави.
Тризуб є дуже давнім символом, оскільки схожий на нього знак зустрічався ще за часів Трипілля, близько V-III тис. до н.е.
Чіткі зображення оригінального тризуба можна помітити на предметах побуту, зброї та грошах, які дійшли до нас з X століття. Ба більше, це був особистий знак Володимира Великого. Тризуб не тільки карбувався на монетах разом з портретами князя, а й був на печатках договорів, які Київська Русь укладала з іншими країнами.
Згодом керівники УНР обрали його на знак соборності нашої країни. Пізніше він став символом боротьби українців за свободу. Це добре розуміли у Радянському Союзі та забороняли його.
У червні 1991 року, щоб створити Державний герб, оголосили конкурс. Було запропоновано сотні варіантів і майже всі вони включали зображення тризуба. Переможцем стала спільна робота, яку представити художник Іван Турецький та історик-геральдист Андрій Гречила. Їхній герб відповідав стилістиці тризуба князя Володимира.
День Героїв Небесної Сотні
20 лютого Україна вшановує пам'ять Героїв Небесної сотні. 2014 році відбулися масові розстріли майданівців на вулиці Інститутській у Києві. Під час Революції Гідності загинуло 107 протестувальників, яких назвали Небесною сотнею.
Навіть тоді, коли у 2014 році на Майдан виходили перші протестувальники, українці не очікували, що на ньому проллється кров його захисників. Але проти беззбройних громадян стали "залізні маски" беркутівців, більшості яких дорогі були не країна й свобода, а їхні погони й гроші… Долучилися й заслані "козачки" – вояки зі спецслужб іншої держави…Вони стріляли в беззахисних людей, які боронилися дерев’яними щитами й огортались українськими прапорами. Ці герої до болю трагічно й точно відтворили своїм життям слова Гімну України "душу й тіло ми положим за нашу свободу"…
Небесній Сотні ми завдячуємо збереженою тоді Україною. Але ворог не змирився і пішов на нас відкритою війною. Тож Небесним Тисячам вклоняємося сьогодні – за стримування навали й порятунок незалежності нашої держави.
Вклонімося полеглим Героям! Пам’ятаймо щодня про їхній подвиг в ім’я нашого сьогодні й завтра!
Міжнародний день рідної мови
21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови - свято, засноване ЮНЕСКО в 1999 році. Головна мета цього дня - підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу. Недарма кажуть, що після відмови від рідної мови нація вмирає, адже мова містить історію та культуру держави. Мовне питання досі є дуже актуальним в Україні та викликає безліч суперечок.
26 жовтня 1999 на Генеральної конференції ЮНЕСКО було оголошено про підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності. Датою свята обрали день протестів у Бангладеші 1952, коли влада жорстоко придушила акцію проти заборони бенгальської мови в країні. З 2000 року День рідної мови щорічно відзначають в Україні.
День початку повномасштабної війни
24 лютого - день початку повномасштабної війни Росії проти України. 24 лютого 2022 року російські війська без оголошення війни почали наступ на мирні українські міста, а по цивільних об'єктах було завдано ракетних ударів. Ця трагедія назавжди змінила світ, але також показала силу та єдність українців.
З ініціативи Верховної Ради відзначається нове свято сьогодні в Україні 24 лютого - Національний день молитви. Цього дня всі віруючі українці моляться за настання миру, якнайшвидшу перемогу і благополуччя наших воїнів. У день початку війни виголошується молитва за Україну.
Міжнародний жіночий день (День боротьби за жіночі права)
8 березня в Україні та світі святкують Міжнародний жіночий день (День боротьби за жіночі права). Міжнародний жіночий день є не просто святом весни та жіночності, а передусім днем боротьби за права жінок і гендерну рівність. Коріння цього дня сягають кінця XIX – початку XX століття, коли жінки активно боролися за свої права, зокрема за рівну оплату праці, покращення умов праці та право голосу. 1908 рік – у Нью-Йорку відбулася демонстрація жінок-трудівниць, які вимагали скорочення робочого дня, кращої оплати та виборчого права.
1977 рік – ООН визнала 8 березня Міжнародним днем боротьби за права жінок і мир. Сьогодні цей день святкують у багатьох країнах, але з різним акцентом. У деяких державах це офіційне державне свято, в інших — день протестів та акцій на підтримку прав жінок. В Україні 8 березня традиційно вважали святом весни, краси та жіночності, але останніми роками дедалі більше уваги приділяють первісному значенню цього дня як дня боротьби за права жінок.
День українського добровольця
Щороку в Україні відзначають 14 березня День добровольця. Це свято з'явилося в нашій країні 2017 року, щоб показати повагу до наших військових і відзначити неймовірну хоробрість чоловіків і жінок, які взяли до рук зброю для захисту держави.
На жаль, після початку військових дій у 2014 році безліч добровольців віддали найдорожче за Україну - своє життя. Найбільше воїнів загинуло в період повномасштабної війни.
Дата, коли день добровольця, була обрана неспроста. Ми святкуємо 14 березня день українського добровольця на честь подій одинадцятирічної давнини. У 2014 році воїни-добровольці, які були учасниками Самооборони Майдану, вирушили на військовий полігон, розташований у населеному пункті Нові Петрівці. Вони сформували перший в Україні добровольчий батальйон для боїв у рамках АТО.
Не всі знають, але широко відомий полк "Азов" був сформований як добровольчий батальйон у травні 2014 року в місті Маріуполь. У лютому 2023 року для захисту нашої землі та людей почали формуватися нові штурмові бригади добровольців - "Гвардія наступу".
Всесвітній день здоров’я
7 квітня кожного року відзначається Всесвітній день здоров’я (World Health Day). Свято заснували у 1950 році. Дата святкування обрана на честь прийняття Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 році.
Метою Всесвітнього дня здоров’я є наголошення на важливості здоров’я в нашому житті, залучення людства до вирішення фізичних й ментальних проблем, підвищення поінформованості про різноманітні захворювання, надання рекомендацій щодо поліпшення самопочуття і стану здоров’я, переконання до здорового способу життя.
Всесвітній день здоров’я має на меті привернути увагу світової спільноти до важливих проблем охорони здоров’я, з якими стикається людство. Щороку ВООЗ обирає тему, яка висвітлює пріоритетну сферу громадського здоров’я, пропонуючи можливість окремим особам і організаціям взяти участь у заходах, які можуть призвести до значущих змін і поліпшити стан здоров’я населення в усьому світі.
До 7 квітня організовують тематичні лекції, конференції, флешмоби, агітації, змагання, написання інформаційних постів в соціальних мережах тощо.
Всесвітній день здоров’я – це заклик до дії для всіх і всюди, щоб зіграти свою роль у створенні більш здорового світу, почніть з турботи про себе та своїх близьких.
День пам'яті про Чорнобильську катастрофу
26 квітня - День пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи, однієї з найстрашніших катастроф за всю історію ядерної енергетики. Аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. Відтоді в цю дату в Україні щорічно вшановують усіх людей, хто загинув або постраждав від цієї катастрофи, а також ліквідаторів наслідків аварії.
26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. З різницею у дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезну кількість радіоактивних речовин було викинуто в атмосферу.
Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників і працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів було евакуйовано після аварії.
Щоб запобігти подібним аваріям у майбутньому, наприкінці 1986 року четвертий реактор накрили спеціальним "саркофагом" і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію. У наступні роки через великі пожежі відключили інші три реактори. У 2019 році над станцією запустили новий "саркофаг", оскільки старий був уже непридатний. У наш час Чорнобильська АЕС готується до повного зняття з експлуатації.
26 квітня є днем пам'яті про саму катастрофу і загиблих у ній, а також героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії. У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу. Щодня цього дня відбуваються пам'ятні заходи, виставки та інформаційні хвилинки про Чорнобильську трагедію.
День пам'яті та примирення
8 травня в Україні та багатьох країнах світу відзначають День пам'яті та примирення – день, присвячений вшануванню жертв Другої світової війни. Це не день тріумфу, а день скорботи, поваги та вдячності тим, хто поклав своє життя заради миру.
Червоний мак став символом пам'яті про загиблих у Другій світовій війні. Його простота та глибокий зміст нагадують про крихкість життя та ціну свободи.
Схиляємо голови перед усіма, хто віддав життя за мир. Пам'ятаємо минуле, аби не допустити його жахіть у майбутньому. Вічна шана героям.
День матері
Щороку у другу неділю травня в Україні відзначають День матері. День матері – найніжніше й найулюбленіше свято в усьому світі. У цю дату кажуть "Спасибі" найдорожчим людям на землі – мамам.
День матері в Європі в деяких країнах також святкують у цю дату – наприклад, у Німеччині, Італії, Греції, Бельгії, Данії, Естонії, Латвії, Фінляндії та інших. Будь-яких усталених звичаїв у свята немає: заведено дякувати мамам і вагітним жінкам, адже вони - майбутні мами. Хтось дарує мамам подарунки, йде в гості, щоб поспілкуватися, або ж просто говорить телефоном "Спасибі" і "Бережи себе". Ті, хто втратив своїх матусь, приходять із квітами та свічками на їхні могили, щоб вшанувати пам'ять.
Всесвітній день вишиванки
У травні, коли природа просинається від довгого зимового сну, розцвітають маки на святковому вбранні українців. Вишиванка не просто красиве вбрання, це – уквітчана українська душа, красива, багата, наповнена любов’ю до всього світу.
Свято вишиванки - це неймовірний день для українського народу. Цього дня тисячі людей підтримують одну з найголовніших традицій наших пращурів, одягаючи рясно вишиті сорочки.
Ідея студентів Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, які одного дня прийшли на лекції у вишиванках, припала до душі. Протягом кількох років цей день став святом для всієї країни, трохи пізніше стали долучатися представники діаспори та інші прихильники української вишиванки. Сьогодні можемо з упевненістю стверджувати, що ми святкуємо Всесвітній день вишиванки, хоча свято поки що не є офіційним.
Коли в Україні День Вишиванки можна спостерігати найяскравіше видовище, яке приваблює тисячі глядачів – парад вишитих сорочок. Мовби всі райські пташки та квіти з усього світу злетілися та присіли відпочити на плечі учасників ходи. Яка ще нація може похвалитися таким яскравим і неповторним етнічним костюмом?
День Української Вишиванки став відомим у всьому світі, заворожуючи своєю красою та демонструючи неймовірну культурну спадщину України. Кожного року до свята приєднується все більше людей. День вишиванки урочисто відзначається, не тільки в Україні, а й у Канаді, де проживає найбільша в світі українська діаспора. Під гаслом "Українці, ми єдині" у Торонто відбувалися заходи "Одягни вишиванку на роботу", хода у вишиванках та автопробіг. Свято вишиванки є своєрідною культурною спадщиною нашого народу, що символізує єднання та віру в зв’язок з минулими поколіннями.